Event / Recap

Daftar lengkap pemenang Grammy Awards ke-60

Posted on January 29, 2018

Perhelatan Grammy Awards ke-60 baru saja selesai digelar hari Minggu kemarin (28/1), berlokasi di Madison Square Garden, New York City, Amerika Serikat. Ajang penghargaan tahunan sebagai bentuk apresiasi bagi para pelaku seni musik dunia ini berlangsung dengan sangat meriah, dipandu oleh presenter asal Inggris, James Corden. Sebanyak 84 kategori telah diumumkan, dan Bruno Mars berhasil mencuri perhatian dengan membawa pulang piala Grammy terbanyak, yaitu 6 piala. Sedangkan untuk nominasi terbanyak jatuh kepada rapper Jay-Z yang mendapatkan 7 nominasi.

Karya-karya dari Bruno Mars memang luar biasa, sebagian besar lagu yang diciptakannya selalu menjadi hits, sebut saja seperti ‘Just The Way You Are’, ‘Grenade’, ‘The Lazy Song’, ‘When I Was Your Man’, ‘Locked Out of Heaven’, ‘Treasure’, ‘24K Magic’, ‘That’s What I Like’, dan masih banyak lagi lainnya.

Singer-songwriter asal Amerika Serikat ini memang termasuk sosok yang jenius dalam urusan musik, lagu-lagu yang ia ciptakan dikemas dengan begitu indah, mulai dari aransemen musiknya, liriknya, hingga koreografinya yang juga menarik, ditambah lagi dengan gaya fashion Bruno yang keren saat perform di atas panggung. Semua hal itu membuat Bruno Mars memang pantas mendapatkan penghargaan sebagai bentuk apresiasi untuk karya-karyanya. Bruno Mars juga turut meramaikan Grammy Awards ke-60 dengan membawakan single terbarunya yang berjudul ‘Finesse’.

Selain Bruno Mars, juga ada Kendrick Lamar, Lady Gaga, Mark Ronson, Sam Smith, Luis Fonsi, Daddy Yankee, Pink, Sting, DJ Khaled, Rihanna, Kesha, Camila Cabello, Elton John, Miley Cyrus, SZA, U2, dan penyanyi ternama lainnya yang membuat suasana Grammy Awards semakin meriah dengan aksi panggung mereka.

Berikut adalah daftar lengkap para pemenang Grammy Awards ke-60:

Album of the Year:
24K Magic — Bruno Mars

Record of the Year:
"24K Magic" —
Bruno Mars

Song of the Year:
"That’s What I Like" — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)


Best New Artist:
Alessia Cara

Best Pop Solo Performance Winner:
"Shape Of You" — Ed Sheeran


Best Pop Duo/Group Performance Winner:
"Feel It Still" — Portugal. The Man

Best Traditional Pop Vocal Album Winner:
Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer


Best Pop Vocal Album Winner:
÷ (Divide) — Ed Sheeran

Best Dance Recording Winner:
"Tonite" — LCD Soundsystem

Best Dance/Electronic Album Winner:
3-D The Catalogue — Kraftwerk

Best Contemporary Instrumental Album Winner:
Prototype — Jeff Lorber Fusion


Best Rock Performance Winner:
"You Want It Darker" — Leonard Cohen

Best Metal Performance Winner:
"Sultan’s Curse" — Mastodon

Best Rock Song Winner:
"Run" — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)


Best Rock Album Winner:
A Deeper Understanding — The War On Drugs

Best Alternative Music Album Winner:
Sleep Well Beast — The National


Best R&B Performance Winner:
"That’s What I Like" — Bruno Mars


Best Traditional R&B Performance Winner:
"Redbone" — Childish Gambino


Best R&B Song Winner:
"That’s What I Like" — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)


Best Urban Contemporary Album Winner:
Starboy — The Weeknd


Best R&B Album Winner:
24K Magic — Bruno Mars


Best Rap Performance Winner:
"HUMBLE." — Kendrick Lamar


Best Rap/Sung Performance Winner:
"LOYALTY." — Kendrick Lamar Featuring Rihanna

Best Rap Song Winner:
"HUMBLE." — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)


Best Rap Album Winner:
DAMN. — Kendrick Lamar

Best Country Solo Performance Winner:
"Either Way" — Chris Stapleton


Best Country Duo/Group Performance Winner:
"Better Man" — Little Big Town


Best Country Song Winner:
"Broken Halos" — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

Best Country Album Winner:
From a Room: Volume 1 — Chris Stapleton


Best New Age Album Winner:
Dancing On Water — Peter Kater


Best Improvised Jazz Solo Winner:
"Miles Beyond" — John McLaughlin, soloist


Best Jazz Vocal Album Winner:
Dreams and Daggers — Cécile McLorin Salvant


Best Jazz Instrumental Album Winner:
Rebirth — Billy Childs

Best Large Jazz Ensemble Album Winner:
Bringin’ It — Christian McBride Big Band


Best Latin Jazz Album Winner:
Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio

Best Gospel Performance/Song Winner:
"Never Have To Be Alone" — CeCe Winans


Best Contemporary Christian Music Performance/Song Winner:
"What A Beautiful Name" — Hillsong Worship


Best Gospel Album Winner:
Let Them Fall in Love — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album Winner:
Chain Breaker — Zach Williams


Best Roots Gospel Album Winner:
Sing It Now: Songs of Faith & Hope — Reba McEntire

Best Latin Pop Album Winner:
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade
El Dorado — Shakira


Best Latin Rock, Urban or Alternative Album Winner:
Residente — Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) Winner:
Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas


Best Tropical Latin Album Winner:
Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta


Best American Roots Performance Winner:
Killer Diller Blues — Alabama Shakes


Best American Roots Song Winner:
"If We Were Vampires" — Jason Isbell And The 400 Unit

Best Americana Album Winner:
The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit

Best Bluegrass Album Winner:
Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters -- (TIE)
All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage -- (TIE)

Best Traditional Blues Album Winner:
Blue & Lonesome — The Rolling Stones


Best Contemporary Blues Album Winner:
TajMo — Taj Mahal and Keb' Mo'


Best Folk Album Winner:
Mental Illness — Aimee Mann

Best Regional Roots Music Album Winner:
Kalenda — Lost Bayou Ramblers


Best Reggae Album Winner:
Stony Hill — Damian "Jr. Gong" Marley


Best World Music Album Winner:
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo


Best Children’s Album Winner:
Feel What U Feel — Lisa Loeb


Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) Winner:
The Princess Diarist — Carrie Fisher


Best Comedy Album Winner:
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle

Best Musical Theater Album Winner:
Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)


Best Compilation Soundtrack For Visual Media Winner:
La La Land — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media Winner:
La La Land — Justin Hurwitz, composer


Best Song Written For Visual Media Winner:
"How Far I’ll Go" — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)

Best Instrumental Composition Winner:
"Three Revolutions" — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella Winner:
"Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can" — John Williams, arranger (John Williams)


Best Arrangement, Instruments and Vocals Winner:
"Putin" — Randy Newman, arranger (Randy Newman)


Best Recording Package Winner:
El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) -- (TIE)
Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) -- (TIE)


Best Boxed Or Special Limited Edition Package Winner:
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)


Best Album Notes Winner:
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding)

Best Historical Album Winner:
Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

Best Engineered Album, Non-Classical Winner:
24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)


Producer Of the Year, Non-Classical Winner:
Greg Kurstin

Best Remixed Recording Winner:
"You Move (Latroit Remix)" — Dennis White, remixer (Depeche Mode)

Best Surround Sound Album Winner:
Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

Best Engineered Album, Classical Winner:
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)


Producer Of the Year, Classical Winner:
David Frost

Best Orchestral Performance Winner:
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)


Best Opera Recording Winner:
Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)


Best Choral Performance Winner:
Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)


Best Chamber Music/Small Ensemble Performance Winner:
Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra


Best Classical Instrumental Solo Winner:
Transcendental — Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album Winner:
Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)


Best Classical Compendium Winner:
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer

Best Contemporary Classical Composition Winner:
Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Best Music Video Winner:
"Humble." — Kendrick Lamar

Best Music Film Winner:
The Defiant Ones — (Various Artists)


  • Dwi Andini Witamasari

    Text


Related Articles